Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 4 stycznia 2011

Sąsiada z psem chętnie poznam!



Zwierzolubni.pl budują osiedlowe społeczności

Większość z nas nie zna sąsiadów i może nam się wydawać, że nie mamy z nimi wiele wspólnego. Okazuje się jednak, że co trzeci Polak jest właścicielem psa lub kota. Czy na wspólnej pasji do zwierząt można budować lokalne społeczności? Sylwia Zawada, pomysłodawca portalu społecznościowego www.zwierzolubni.pl twierdzi, że tak.

Posiadanie zwierzaka bardzo pomaga w nawiązaniu relacji między właścicielami zwierząt mieszkającymi po sąsiedzku - zarówno w przypadku zwierzaków wychodzących – psów, niektórych kotów i fretek, jak i zwierzaków, które cały czas spędzają w mieszkaniach, np. większość kotów, chomiki, króliki, rybki, itd.
Pies na tropie sąsiadzkich relacji
Jak może pomóc pies? Każdy właściciel czworonoga kilka razy dziennie wychodzi na spacer. Wtedy zazwyczaj spotyka innych właścicieli psów, którzy też są na spacerze. To idealna sytuacja do rozpoczęcia znajomości, ale jak tu zagaić rozmowę... W rozpoczęciu znajomości może pomóc serwis www.zwierzolubni.pl – jedną z dostępnych w nim opcji jest umawianie się na wspólny spacer psami. Korzystają wszyscy – spacer staje się ciekawszy dla ludzi, a psy mają więcej czasu na bieganie.

Opieka za opiekę
Zwierzaki „niewychodzące” – wbrew pozorom - też mogą bardzo pomóc w poznawaniu sąsiadów. Godny zaufania opiekun dla Twojego kota, królika czy innego pupila to prawdziwy skarb na czas wyjazdu. Funkcja „opieki za opiekę” w łatwy sposób umożliwia znalezienie opiekuna w okolicy, a pomoc na zasadzie wzajemności pozwala nam uniknąć kosztów płatnej opieki.

Mówi Kaja Kwiatkowska z Warszawy:

-        Żyję w domu z trzema zwierzątkami, dwoma kotami, jednym spokojnym hrabią, a drugim neurotycznym proletariuszem - oraz z bardzo żywym małym pieskiem. Cała trójka potrzebuje czułej i odpowiedzialnej opieki, kiedy wyjeżdżam, a znalezienie opieki wcale nie jest takie proste. Nie mogłabym ich oddać do hotelu, czułyby się porzucone. Zawsze szukam opiekuna, który sprawi, że zwierzusie nie będą tak bardzo odczuwały mojej nieobecności. Dlatego serwis Zwierzolubni.pl to dla mnie szansa, że spotkam takich jak ja i że moje zwierzątka łatwiej znajdą najlepszą opiekę. Jest też aspekt poza-zwierzakowy. Wiadomo, że na osiedlach, gdzie ludzie się znają i lubią swoje towarzystwo, dużo łatwiej o zgodne decyzje we wszystkich „mieszkaniowych” sprawach – remontach, inwestycjach, itd. No i jest dużo sympatyczniej :)

Redakcja serwisu



Sąsiedzkie wspomnienie po 2010 roku....

Wraz z końcem roku kalendarzowego, 15. grudnia spotkaliśmy się w Księgarni Traffic, aby zamknąć pierwszy sezon działalności Q Ruchu Sąsiedzkiego i drugą edycję Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich (AIS). 
W naszej małej uroczystości wzięły udział osoby z Q Ruchem związane - aktywni mieszkańcy, absolwenci obu AIS, sąsiedzcy przyjaciele. 
Zaprosiliśmy także troje gości (Beatę Juraszek z FRSO, Dorotę Maj – dziennikarkę i działaczkę żoliborską, oraz Krzysztofa Izdebskiego z SLLGO), którzy debatowali na temat „Czy Warszawa jest dobrą sąsiadką?”. 
Po tej merytorycznej części, nastąpił czas na przyjemności – rozdanie dyplomów i nagród absolwentom tegorocznej AIS, a także odznaczenie specjalnymi certyfikatami dla aktywnych sąsiedztw, stowarzyszeń i organizacji przyjaznym sąsiadom.  

Całe spotkanie było krótkim podsumowaniem tego, co wydarzyło się w ramach naszego projektu od marca zeszłego roku. A wydarzyło się mnóstwo fantastycznych rzeczy! Mury naszej Akademii opuścił kolejny zastęp animatorów, który teraz jako eksperci mogą uczyć innych jak działać lokalnie. To między innymi, dzięki ich zaangażowaniu udaje nam się stopniowo budować przestrzeń do komunikacji i porozumienia między warszawskimi aktywistami lokalnymi, co z kolei owocuje takimi akcjami jak Dzień Sąsiada, czy Podwórkowa Gwiazdka. Te dwa wydarzenia były zainicjowane przez Q Ruch, ale przeprowadzone samodzielnie głownie przez mieszkańców trzech dzielnic - Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty. W naszym ruchu działa aktywnie kilka sąsiedztw z Pragi, dlatego do obu jej części będziemy chcieli dotrzeć w przyszłym sezonie. Nasza praca w tych miejscach zaowocowała bliższym poznaniem działających tam stowarzyszeń, aktywnych mieszkańców oraz władz dzielnic.

A co w najbliższym czasie?








Przede wszystkim kontynuacja tego, co zaczęliśmy w marcu 2010! Z pewnością nie zabraknie sąsiedzkich debat, w kwietniu ruszy kolejna edycja szkoleń w ramach Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, w maju świętować będziemy podczas Europejskiego Dnia Sąsiada, a w grudniu zaśpiewamy kolędy na Podwórkowej Gwiazdce. W przyszłym roku postaramy się także skierować  naszą uwagę na tereny obu Prag.

Wszystkim Aktywnym Sąsiadom jeszcze raz DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY, a na cały 2011 rok życzymy mnóstwa zapału i energii!:)