Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 4 stycznia 2011

Sąsiedzkie wspomnienie po 2010 roku....

Wraz z końcem roku kalendarzowego, 15. grudnia spotkaliśmy się w Księgarni Traffic, aby zamknąć pierwszy sezon działalności Q Ruchu Sąsiedzkiego i drugą edycję Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich (AIS). 
W naszej małej uroczystości wzięły udział osoby z Q Ruchem związane - aktywni mieszkańcy, absolwenci obu AIS, sąsiedzcy przyjaciele. 
Zaprosiliśmy także troje gości (Beatę Juraszek z FRSO, Dorotę Maj – dziennikarkę i działaczkę żoliborską, oraz Krzysztofa Izdebskiego z SLLGO), którzy debatowali na temat „Czy Warszawa jest dobrą sąsiadką?”. 
Po tej merytorycznej części, nastąpił czas na przyjemności – rozdanie dyplomów i nagród absolwentom tegorocznej AIS, a także odznaczenie specjalnymi certyfikatami dla aktywnych sąsiedztw, stowarzyszeń i organizacji przyjaznym sąsiadom.  

Całe spotkanie było krótkim podsumowaniem tego, co wydarzyło się w ramach naszego projektu od marca zeszłego roku. A wydarzyło się mnóstwo fantastycznych rzeczy! Mury naszej Akademii opuścił kolejny zastęp animatorów, który teraz jako eksperci mogą uczyć innych jak działać lokalnie. To między innymi, dzięki ich zaangażowaniu udaje nam się stopniowo budować przestrzeń do komunikacji i porozumienia między warszawskimi aktywistami lokalnymi, co z kolei owocuje takimi akcjami jak Dzień Sąsiada, czy Podwórkowa Gwiazdka. Te dwa wydarzenia były zainicjowane przez Q Ruch, ale przeprowadzone samodzielnie głownie przez mieszkańców trzech dzielnic - Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty. W naszym ruchu działa aktywnie kilka sąsiedztw z Pragi, dlatego do obu jej części będziemy chcieli dotrzeć w przyszłym sezonie. Nasza praca w tych miejscach zaowocowała bliższym poznaniem działających tam stowarzyszeń, aktywnych mieszkańców oraz władz dzielnic.

A co w najbliższym czasie?
Przede wszystkim kontynuacja tego, co zaczęliśmy w marcu 2010! Z pewnością nie zabraknie sąsiedzkich debat, w kwietniu ruszy kolejna edycja szkoleń w ramach Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, w maju świętować będziemy podczas Europejskiego Dnia Sąsiada, a w grudniu zaśpiewamy kolędy na Podwórkowej Gwiazdce. W przyszłym roku postaramy się także skierować  naszą uwagę na tereny obu Prag.

Wszystkim Aktywnym Sąsiadom jeszcze raz DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY, a na cały 2011 rok życzymy mnóstwa zapału i energii!:)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz