Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 28 października 2010

Kawiarenka obywatelska

KAWIARENKA OBYWATELSKA!

Zapraszamy lokalnych samorządowców, przyszłych radnych i radne, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców do dyskusji przy kawie i ciastku na tematy związane z  Warszawą. Termin: 4 listopada  2010, w godz.16.30 – 18.30. Miejsce: Klubokawiarnia: „U Artystów”, ul. Mazowiecka 11 a.

Stowarzyszenie BORIS zaprezentuje wyniki raportu z badania „Mój samorząd” - Warszawa przeprowadzonego przez PBS DGA oraz ciekawe przykłady wzmacniające zaangażowanie obywateli w procesy decyzyjne. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Jak Nam żyje się w Warszawie? Komu ufamy? Czy jesteśmy aktywni tylko akcyjnie?  Stowarzyszenie 61 przybliży nam ideę www.mamprawowiedziec.pl – serwis dla wyborców, kandydatów i dziennikarzy.

W miłej atmosferze zabierz głos w dyskusji, zadawaj pytania, dowiedz się więcej o naszym samorządzie, wykaż się inicjatywą i zgłoś swój pomysł na funkcjonowanie samorządu.

Zapraszamy więc wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi refleksjami na temat teraźniejszości oraz pomysłami na przyszłość Warszawy.

Potwierdzenie mailowe mile widziane – Magdalena Bąkowska magdab@boris.org.pl

Raport ilościowo-jakościowy dotyczący jakości życia w Warszawie dostępny na stronie: http://siecsplot.pl/strony/moj-samorzad/


Blogger trochę sie buntuje, więc zdjęcia z poprzedniego postu są tutaj:












poniedziałek, 25 października 2010

Podwórkowa Gwiazdka is coming!

Nadchodzi Podwórkowa Gwiazdka!

W ostatnim tygodniu mieliśmy dużo pracy, centrum operacyjne Podwórkowej Gwiazdki zostało uruchomione! We wtorek z kameralną grupą ekspertów-doświadczonych sąsiedzkich animatorów z różnych stron zastanawialiśmy się, jak może wyglądać Podwórkowa Gwiazdka, jakie trudności, czekają każdego sąsiada, który będzie chciał się jej podjąć (to nie jest śmieszne, sama będę organizowała ją w moim nowym sąsiedztwie i bardzo się boję!). I jakie korzyści z tego będą dla naszych sąsiedztw. Klamka zapadła, nie mam przebacz, jak to mówią- w dniach 10-12 grudnia każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł ze swoimi sąsiadami zorganizować Podwórkową Gwiazdkę. Ale zaraz, zaraz, nie wiecie, o czym piszę? Więc jeżeli pamiętacie Dzień Sąsiada- imprezę dobrowolną, w której jedynymi warunkami było to, że organizujemy święto bez pieniędzy i sąsiedzi mają się w nią zaangażować, a nie jak przy kolejnym wydarzeniu modelu „FESTYN”, jedni organizują, drudzy przychodzą, narzekają, bądź nie, ale i tak są dosyć roszczeniowi i w rezultacie wcale nie mają okazji się poznać!

Otóż drodzy sąsiedzi, na Boże Narodzenie zrobimy to samo, lecz do tego- spróbujemy zrobić coś jeszcze bardziej pożytecznego i wspólnie wspomóc okoliczne potrzebujące punkty, np. dom dziecka, czy jakieś dzielnicowe organizacje. Poprosiliśmy, aby współpracowali z nami Bank Żywności i Szlachetna Paczka, więc jak tylko wspólnie będziecie chcieli zrobić coś dobrego- oni na pewno Was w tym wspomogą!

To na razie tyle o nasze pierwszej PG, więcej opowiemy w przyszłym tygodniu. Tymczasem niech się fama Gwiazdki niesie, a wszystkie sąsiedztwa, które już w gwiazdkowych wydarzeniach się specjalizują- zachęcamy do tego, aby dzieliły się swoimi doświadczeniami i dobrą radą!

Po intensywnej burzy mózgów we wtorek, która odbyła się w Urzędzie Śródmieścia- dziękujemy za pomoc Urszuli Majewskiej, która bardzo nas wspiera i troszczy się o swoich śródmiejskich sąsiadów- w środę odbyło się kolejne szkolenie AIS. Ponieważ była do zrobienia praca domowa w postaci mapy zasobów swojego osiedla, to mamy obawę, że przez to frekwencja nie była tym razem zbyt duża i wielu naszych „uczniów” wagarowało [sic!]. Kar nie będzie, ale możecie żałować aktywnego warsztatu, na którym wypracowywaliśmy niezbędne kroki w planowaniu lokalnych działań.

Bardzo, bardzo mi się marzy, żeby było więcej pieniędzy na Akademię i żeby każda dzielnica miała taką! Szukamy pieniędzy, myślimy i wierzę, że w przyszłym roku to się uda. Braliśmy udział w sobotę w szkoleniu „Białołęka na fali kultury”, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Centrum Komunikacji Społecznej(rozmawialiśmy o tym, kim jest lider, kim animator, jak niewielkim kosztem zorganizować wielkie poruszenie na Białołęce , itd. ) Konsultacje odbyły się w ramach projektu “Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie” realizowanego dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Było to inspirujące spotkanie, na które przyszły osoby z pomysłami, chęcią działania, więc tym bardziej chcielibyśmy trafić do wszystkich dzielnic po obu stronach Wisły. To takie marzenie na dziś. No i trochę zdjęć…Te z Białołęki znajdziecie tutaj:
http://www.facebook.com/home.php?sk=group_101272456607710#!/album.php?aid=37957&id=155093874508668 (dziękujemy marcie Zabłockiej za bardzo ładne zdjęcia)

A poniżej trochę wtorku, trochę środy i niebawem do dzieła!

Rozwiązanie konkursu "Syrenka w sieci".

W sobotę, w księgarni Traffic Club odbył się finał konkursu miesięcznika Stolica „Syrenka w sieci”, podczas którego spotkaliśmy się w realu z wieloma mazowieckimi internautami. W tym roku zaproszono nas do współpracy, dzięki czemu mogłyśmy docenić i wyróżnić kilka stron internetowych, które są przyjazne i animujące sąsiedztwa. 

Uroczystość wręczania wyróżnień poprzedziła debata na temat przyszłość Internetu, w której głos zabrali przedstawiciele dwóch światów – marketingowiec i profesor fizyki. Było ciekawie, momentami mroczno, ale w większości bardzo obiecująco – bo Internet to nie same zagrożenia, ale i mnóstwo możliwości! Studenckie trio „Free Accordions” przypomniało o istnieniu akordeonu i zaserwowało nam sporo fajnych dźwięków muzyki poważnej (czasem też mniej poważnej). 



W kategorii „Wirtualne Sąsiedztwo wytypowałyśmy dwa portale z Warszawy i jeden spoza.W gronie zauważonych przez Q-Ruch Sąsiedzki znalazły się strony:



Wyróżnionym i ich sąsiadom gratulujemy i zazdrościmy świetnej komunikacji! A wszystkich zachęcamy do tworzenia swoich blogów i stron, bo to doskonały sposób na animowanie, informowanie i podtrzymywanie kontaktów w swojej społeczności!

Więcej informacji o nagrodach miesięcznika Stolica na stronie: http://www.warszawa-stolica.pl/#top

czwartek, 21 października 2010

Słowo o bieznesie, który wspiera lokalne działania

Społeczna odpowiedzialność biznesu- to brzmi pięknie i co najważniejsze- nie jest to puste określenie, które nie ma żadnego odniesienia do rzeczywistości. Jedna z naszych wolontariuszek i dobrych duchów Q-ruchu- Ola, w ramach programu "Citi helps students. Students help locally" spędziła na przełomie sierpnia i września 3 tygodnie, pracując z Partnerstwem dla Doliny Baryczy. Mamy poczucie, że program studenckich praktyk Citi Handlowego umożliwia ludziom doświadczenie i zobaczenie miejsc, do których nigdy normalnie by nie dotarli.

Dostaliśmy od Oli relację z tego wyjazdu i jednocześnie jesteśmy pod dużym wrażeniem , jak rozwija się ten region (http://nasza.barycz.pl/)

Byliście kiedyś na Święcie Karpia? :) Ola była, a do tego je organizowała! Zobaczcie więc, jak to wszystko wyglądało:

http://www.vimeo.com/16006885



środa, 20 października 2010

Spotkaliśmy się w realu

W zeszły poniedziałek wraz z naszymi gośćmi próbowaliśmy okiełznać podstawowe internetowe dylematy sąsiedzkiego animatora. Wspólnie wypracowaliśmy swoisty poradnik, jak prowadzić internetową działalność, aby miała ona swoje przełożenie w realu i z jakich narzędzi warto korzystać (jedno pytanie tylko mąciło nam w głowach- gdzie kończy się wirtual, a zaczyna sie real?!)

Byli z nami, m.in.:

www.placwilsona.blox.pl
www.ochotanawolnyczas.blogpot.net
www.viviral.pl
www.korzeniesiekierek.pl
www.warszawa-stolica.pl
www.naszawesola.pl
www.polemokotowskie.pl

Materiały z debaty są dostępne do ściągnięcia. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam wprowadzić korzystne zmiany na Wasze strony, blogi i profile:

http://rapidshare.com/files/426066702/Relacja_z_Debaty.pdf








Narzędziem, które budziło najwięcej kontrowersji jest Facebook, który wiele osób wciąż przeraża, a wręcz z premedytacją chronią się one przed uczestnictwem w tej społeczności. Według nas FB świetnie działa jako słup ogłoszeniowy i najszybciej dociera do innych użytkowników sieci (co nie zmienia faktu, ze zjada tez mnóstwo czasu), ale przy okazji facebookowych refleksji polecamy ostatni film o tym, jak powstała ta nowa forma życia społecznego!

niedziela, 17 października 2010

Zakończenie "Syrenki w sieci"

Q- Ruch Sąsiedzki, nie dość, że dumny, to i będący pod wielkim wrażeniem, ma przyjemność zaprosić Was na wręczenie nagród III edycji Konkursu "Syrenka w sieci", który to jest organizowany przez miesięcznik "Stolica". W tym roku zaprosili nas do współpracy i z wielu stron warszawskich i mazowieckich, miałyśmy możliwość wyróżnić kilka tych, które są przyjazne sąsiedztwom, co więcej poprzez internetowe narzędzie, jakim jest strona- skutecznie je animują.

Kryteria, które musiała spełniać dla nas taka strona, były dosyć proste:

1. Powinna być aktualna (wiedziałyśmy wiele ciekawych stron, ale ostatniei wydarzenia były dodane, np. w 2007...)

2. Powinna mieć przestrzeń do dyskusji (blogi i strony prowadzone przez miłosników historii lub innych aspektów własnego osiedla są godne podziwu, lecz jeżeli nie mogą tam nic pisać, ani zamieszczać mieszkańcy- to brakuje jednak tego ważnego elementu czynnego uczestnictwa, który według nas jest bardzo ważny)

3. Doceniałyśmy zdjęcia, ogłoszenia, osiedlowe praktyczne informacje, które pojawiają się na stronie.

4. Na szczególne wyróżnienie zasługują strony, których twórcy nie mają z nich żadnych profitów finansowych z ich prowadzenia, więc w pierwszej kolejności stawiałyśmy na inicjatywy zupełnie oddolne oraz stowarzyszenia.

Inne ważne elementy nie mają swoich mierzalnych wskaźników, np. serce i czas poświecone na tworzenie strony- tutaj liczyła się nasza subiektywna ocena i pierwsze wrażenie.

O wynikach poinformujemy niebawem, ale zdradzam, że wygrały w naszej kategorii 2 strony warszawskie i jedna strona z Sochaczewa. Szczegóły wkrótce!

Tymczasem zapraszamy w imieniu organizatorów w przyszła sobotę o godz. 13:00 do księgarni Traffic.


p.s. Relacja z ostatniej debaty i praktyczny poradnik "Jak docierać do sąsiadów przez Internet" już w przyszły wtorek!

środa, 13 października 2010

Październikowe plany

Za nami bardzo owocna i ciekawa rozmowa w Res Publice. Dziękujemy za wszystkie głosy, sugestie i przyjazną atmosferę naszej ulubionej redakcji. pod koniec tygodnia ukaże się relacja z tego spotkania, zapis dyskusji będzie można pobrać i wykorzystywać zawarte tam informacje- dla nas były na tyle inspirujące, że w końcu znalazłyśmy motywacje do zmiany i bloga i porządnego ogarnięcia strony.

Tymczasem zapowiada się bardzo pracowity czas, a kolejny tydzień będzie obfitował w wiele spotkań. I tych Q-ruchowych (zaczynamy przygotowywać się do Podwórkowej Gwiazdki) oraz innych- sąsiedzkich, warszawskich i obywatelskich. Na dobry początek proponujemy debatę obywatelską- 21. października w czwartek.


Zapraszamy lokalnych samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców do dyskusji przy kawie i/lub herbacie oraz ciastku na tematy związane z funkcjonowaniem naszego samorządu.

Stowarzyszenie BORIS zaprezentuje wyniki raportu z badania „Mój samorząd” - Warszawa przeprowadzonego przez PBS DGA oraz ciekawe przykłady wzmacniające zaangażowanie obywateli w procesy decyzyjne. Wspólnie będziemy szukać ...odpowiedzi na pytania: Czy Warszawa jest dobrym miejscem do życia? Czy Warszawiacy uczestniczą w procesie decyzyjnym? Czy władza jest otwarta, przyjazna i skuteczna? Stowarzyszenie 61 przybliży nam ideę www.mamprawowiedziec.pl – serwis dla wyborców, kandydatów i dziennikarzy.

W miłej atmosferze zabierz głos w dyskusji, zadawaj pytania, dowiedz się więcej o naszym samorządzie, wykaż się inicjatywą i zgłoś swój pomysł na funkcjonowanie samorządu.

Zapraszamy więc wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi refleksjami na temat przeszłości, teraźniejszości oraz pomysłami na przyszłość Warszawy.

Raport dostępny na: www.boris.org.pl

poniedziałek, 4 października 2010

IV debata sąsiedzka

„Nie spotkamy się w Realu. Internet i budowanie lokalnych więzi” jest to już czwarte otwarte spotkanie warszawskiego Q Ruchu Sąsiedzkiego. Obędzie się 11. Października o godz. 18:00 w siedzibie kwartalnika Res Publica Nowa przy ul. Gałczyńskiego 5!!!


Debaty Q- Ruchu sąsiedzkiego są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą się spotkać, wymienić swoja wiedzą i doświadczeniami lub dowiedzieć się czegoś nowego o działaniach lokalnych. Tworzymy swobodną przestrzeń do rozmowy, a wszyscy, którzy pojawiają się na naszych spotkaniach- dostają od nas kolejne zaproszenia i informacje o planowanych działaniach :)

Tym razem mamy ważne zadanie, aby nasza rozmowa o tym, jak umiejętnie korzystać z Internetu i jakie narzędzia mogą pomóc w budowaniu lokalnych więzi, została nagrana i (nie, nie, nie zostanie wysłana do żadnych tajnych służb) i jej przebieg można było przeczytać w Internecie, co na pewno będzie pomocne dla wielu osób, którym potrzebne są porady dotyczące prowadzenia wirtualnych działań.

Postaramy się znaleźć praktyczne odpowiedzi na pytania:
• Jakich narzędzi internetowych warto używać, gdy działamy lokalnie? Czy to jest niezbędne?
• Czy da się uniknąć sąsiedzkiej agresji na forach internetowych?
• Jak inicjować przez Internet różne działania? Co robić, a czego unikać?
• Jak przekształcić internetowe zainteresowanie w realna partycypację społeczności w życiu osiedla?
• Dlaczego, chociaż bardzo się staramy, nikt nie wchodzi na naszą stronę i jak mamy ją stworzyć, jeżeli nie mamy wiedzy i pieniędzy?

Naszymi gośćmi będą przedstawiciele różnych środowisk, mający wiedzę teoretyczną i naukową, doświadczeni społecznicy i znawcy medialnego marketingu. Wskażą nam oni realne zagrożenia i możliwości, jakie niesie ze sobą Internet w lokalnej pracy.

Partneruje nam Xawery Stańczyk i miesięcznik Stolica, na łamach którego przeprowadzany jest konkurs „Syrenka w Sieci”. Informacje o konkursie znajdują się, m.in. na stronie: http://mazowieckie.ngo.pl/wiadomosc/589142.html

Stąd raz jeszcze: zachęcamy Was do podzielenia się swoim doświadczeniem, osiągnięciami, wiedzą z Waszej pracy i lokalnych działań. Przyjdźcie, posłuchajcie naszych gości i sami bądźcie częścią dyskusji, bo nurtuje nas wiele pytań, na które szukamy odpowiedzi!

Więcej informacji o debacie znajdziecie na blogu www.inicjatywysasiedzkie.blogspot.com

lub piszcie na adres: agnieszkam@cal.org.pl

Debaty te należą do edukacyjnego cyklu Q -Ruchu Sąsiedzkiego, działającego w Stowarzyszeniu CAL we współpracy z SCWO. Służą swobodnej wymianie wiedzy i doświadczeń oraz Integracji warszawskich animatorów społecznych.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.