Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 30 grudnia 2010

świąteczne ładowanie baterii

Drodzy sąsiedzi i sąsiadki!

W imieniu stowarzyszenia CAL i Q- Ruchu Sąsiedzkiego życzymy Wam w nadchodzącym roku wielu marzeń, planów, pomysłów oraz ludzi, którzy Was bądą kochać, lubić, wspierać i pomagać, gdy będziecie tego potrzebowali. Nam wszystkim życzymy, aby w Warszawie było coraz więcej sąsiedzkich inicjatyw, dzięki którym przestaniemy być samotni i anonimowi!

Do zobaczenia w 2011, a Was zachęcamy doprzeczytania relacji z Podwórkowej Gwiazdki. Wszytskiego dobrego!




                                                     (na zdjęciu sąsiedzi z Podskarbińskiej)

poniedziałek, 6 grudnia 2010

Atrakcji Podwórkowej Gwiazdki ciąg dalszy...

GALERIA BZIK, ul. Radna 10:
10 grudnia - 17 grudnia  w godzinach pracy galerii ( sobota 11-15) ( pon – piątek 10-19).

Sąsiedzi będą mogli przynieść swoje książki, których nie potrzebują i zostawić na zbiórkę. 
Będzie również można zakupić książki, które już mamy zebrane od innych za 2 zł sztuka. P
Pieniądze przeznaczymy na pomoc organizacji sąsiedzkiej pomagającej dzieciom niepełnosprawnym.

Start zbiórki – 10 grudnia, godzina 11, koniec i podsumowanie zebranych pieniędzy w sobotę 17 grudnia o godzinie 13.


OSIEDLE OLEANDRÓW:
Sobota 11 grudnia o godzinie 13:00

  • Zbiórka długotrwałych środków żywnościowych, które zostaną przekazane potrzebującej rodzinie i samotnemu sąsiadowi
  • W Klubie przy ul. Marszałkowskiej 19 - świąteczne piosenki, słodkie spotkanie przy świątecznym stole
  • Stworzenie listy życzeń kierowanych do instytucji: Gminy, ZTP, ZDM
  • Jeżeli warunki pogodowe pozwolą - na Skwerze strojenie choinki
  • Na dzieci czekać będą gwiazdkowe niespodzianki!



KLUB OSIEDLOWY SURMA, WYPOŻYCZALNIA NR.33 I OPS OCHOTA ul. Białobrzeska 17
Piątek 10 grudnia godz. 16:00-19:00
  • Chór  i wspólne kolędowanie;
  • Czytanie bajek i baśni o tematyce zimowo-świątecznej;
  • Warsztaty plastyczne;
  • Ciepły posiłek;
  • Koncert zespołu KOLENDRA



SIELECKI JARMARK ŚWIĄTECZNY, ul. Zakrzewska 24
Sobota 11 grudnia, godz, 11:00-14:30

  • Kiermasz kartek i ozdób świątecznych
  • Warsztaty kaligrafii, chodzenia na szczudłach, parzenia herbaty
  • Kolędowanie
  • Konkursy z nagrodami
  • Sieleckie smakowitości
  • Uroczyste zapalenie sieleckiej choinki
  • I wiele innych...


środa, 24 listopada 2010

V EDYCJA KONKURSU DLA ANIMATORÓW SPOŁECZNYCH

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie CAL wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Europejskiego Funduszu Społecznego rozpoczyna piątą edycję Konkursu dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej!

Konkurs ma celu pokazanie światu ludzi, którzy pobudzają aktywność innych, ożywiają lokalną społeczność, tworzą ciekawe inicjatywy.

Dzięki Wam do tej pory wyróżniliśmy już ponad trzydzieści osób. W tym roku zachęcamy również do szukania animatorów w bibliotekach. Koniecznie zgłoście animatora, który Waszym zdaniem zasługuje na nasze Wyróżnienie!

Zgłoszenia – wyłącznie drogą elektroniczną – przyjmujemy do 7 stycznia.


Kapituła, pod przewodnictwem prof. Wiesława Theissa z Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, wybierze sześciu animatorów, którzy podczas IV Dorocznej Konferencji na Rzecz Aktywizacji i Rozwoju Społeczności Lokalnych zostaną uhonorowani statuetkami i dyplomami.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stroniewww.cal.nazwa.pl/wyroznienie/Do wiadomości załączamy oficjalne zaproszenie i regulamin Konkursu.

Wszelkie pytania kierujcie na adres: animator_konkurs@cal.org.pl

Czekamy na Wasze zgłoszenia!



Patronat medialny nad Konkursem objął portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl





WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE WWW.CAL.ORG.PL 

wtorek, 16 listopada 2010

Juz niedługo będziemy mieć kolejnych absolwentów!

Akademia Inicjatyw Sąsiedzkich dobiega końca! Przed nami kolejne szkolenie o budowaniu partnerstwa lokalnego, a w październiku zastanawialiśmy się wspólnie, jak planować działania i jak wprowadzać naszej projekty do rzeczywistości. „Przemaglowaliśmy” przykład Podwórkowej Gwiazdki- szukając wyzwań i zagrożeń takiego działania, staraliśmy się znaleźć odpowiednie rozwiązania. Opracowaliśmy plan działania, umiejscowiliśmy w czasie konkretne czynności, które trzeba wykonać: poinformowanie ludzi, zrobienie planu, podział obowiązków, zbadanie dostępnych zasobów ( do tego przydaje się mapa zasobów i potrzeb!), itd. Jesienna aura nie sprzyja naszym działaniom- ogólna senność i apatia udziela się nawet najbardziej wytrwałym uczestnikom, ale wszyscy mówią zgodnie, że chociaż to jedno spotkanie w miesiącu daje im dalszą energię do działania. Ostatnie szkolenie pełne było warsztatowej pracy- już na takim etapie zaawansowania wymagamy od naszych uczestników samodzielności (ale to poważnie brzmi!), więc czas wykładów odchodzi w zapomnienie- wyklarowała nam się kolejna grupa, która teraz będzie mogła uczyć innych!





piątek, 5 listopada 2010

Podwórkowa Gwiazdka is coming!

Drodzy Sąsiedzi, cały nasz czas i energia zostały poświęcone PODWÓRKOWEJ GWIAZDCE!

Więcej o tej sąsiedzkiej akcji podwórkowej przeczytacie tutaj :http://podworkowagwiazdka.blogspot.com/ !

Zachęcamy was do działania i przyjścia na pierwsze spotkanie już w poniedziałek- 8.listopada o godz. 17:30 do klubokawiarni Grawitacja przy ul. Browarnej 6!

czwartek, 28 października 2010

Kawiarenka obywatelska

KAWIARENKA OBYWATELSKA!

Zapraszamy lokalnych samorządowców, przyszłych radnych i radne, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców do dyskusji przy kawie i ciastku na tematy związane z  Warszawą. Termin: 4 listopada  2010, w godz.16.30 – 18.30. Miejsce: Klubokawiarnia: „U Artystów”, ul. Mazowiecka 11 a.

Stowarzyszenie BORIS zaprezentuje wyniki raportu z badania „Mój samorząd” - Warszawa przeprowadzonego przez PBS DGA oraz ciekawe przykłady wzmacniające zaangażowanie obywateli w procesy decyzyjne. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Jak Nam żyje się w Warszawie? Komu ufamy? Czy jesteśmy aktywni tylko akcyjnie?  Stowarzyszenie 61 przybliży nam ideę www.mamprawowiedziec.pl – serwis dla wyborców, kandydatów i dziennikarzy.

W miłej atmosferze zabierz głos w dyskusji, zadawaj pytania, dowiedz się więcej o naszym samorządzie, wykaż się inicjatywą i zgłoś swój pomysł na funkcjonowanie samorządu.

Zapraszamy więc wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi refleksjami na temat teraźniejszości oraz pomysłami na przyszłość Warszawy.

Potwierdzenie mailowe mile widziane – Magdalena Bąkowska magdab@boris.org.pl

Raport ilościowo-jakościowy dotyczący jakości życia w Warszawie dostępny na stronie: http://siecsplot.pl/strony/moj-samorzad/


Blogger trochę sie buntuje, więc zdjęcia z poprzedniego postu są tutaj:












poniedziałek, 25 października 2010

Podwórkowa Gwiazdka is coming!

Nadchodzi Podwórkowa Gwiazdka!

W ostatnim tygodniu mieliśmy dużo pracy, centrum operacyjne Podwórkowej Gwiazdki zostało uruchomione! We wtorek z kameralną grupą ekspertów-doświadczonych sąsiedzkich animatorów z różnych stron zastanawialiśmy się, jak może wyglądać Podwórkowa Gwiazdka, jakie trudności, czekają każdego sąsiada, który będzie chciał się jej podjąć (to nie jest śmieszne, sama będę organizowała ją w moim nowym sąsiedztwie i bardzo się boję!). I jakie korzyści z tego będą dla naszych sąsiedztw. Klamka zapadła, nie mam przebacz, jak to mówią- w dniach 10-12 grudnia każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł ze swoimi sąsiadami zorganizować Podwórkową Gwiazdkę. Ale zaraz, zaraz, nie wiecie, o czym piszę? Więc jeżeli pamiętacie Dzień Sąsiada- imprezę dobrowolną, w której jedynymi warunkami było to, że organizujemy święto bez pieniędzy i sąsiedzi mają się w nią zaangażować, a nie jak przy kolejnym wydarzeniu modelu „FESTYN”, jedni organizują, drudzy przychodzą, narzekają, bądź nie, ale i tak są dosyć roszczeniowi i w rezultacie wcale nie mają okazji się poznać!

Otóż drodzy sąsiedzi, na Boże Narodzenie zrobimy to samo, lecz do tego- spróbujemy zrobić coś jeszcze bardziej pożytecznego i wspólnie wspomóc okoliczne potrzebujące punkty, np. dom dziecka, czy jakieś dzielnicowe organizacje. Poprosiliśmy, aby współpracowali z nami Bank Żywności i Szlachetna Paczka, więc jak tylko wspólnie będziecie chcieli zrobić coś dobrego- oni na pewno Was w tym wspomogą!

To na razie tyle o nasze pierwszej PG, więcej opowiemy w przyszłym tygodniu. Tymczasem niech się fama Gwiazdki niesie, a wszystkie sąsiedztwa, które już w gwiazdkowych wydarzeniach się specjalizują- zachęcamy do tego, aby dzieliły się swoimi doświadczeniami i dobrą radą!

Po intensywnej burzy mózgów we wtorek, która odbyła się w Urzędzie Śródmieścia- dziękujemy za pomoc Urszuli Majewskiej, która bardzo nas wspiera i troszczy się o swoich śródmiejskich sąsiadów- w środę odbyło się kolejne szkolenie AIS. Ponieważ była do zrobienia praca domowa w postaci mapy zasobów swojego osiedla, to mamy obawę, że przez to frekwencja nie była tym razem zbyt duża i wielu naszych „uczniów” wagarowało [sic!]. Kar nie będzie, ale możecie żałować aktywnego warsztatu, na którym wypracowywaliśmy niezbędne kroki w planowaniu lokalnych działań.

Bardzo, bardzo mi się marzy, żeby było więcej pieniędzy na Akademię i żeby każda dzielnica miała taką! Szukamy pieniędzy, myślimy i wierzę, że w przyszłym roku to się uda. Braliśmy udział w sobotę w szkoleniu „Białołęka na fali kultury”, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Centrum Komunikacji Społecznej(rozmawialiśmy o tym, kim jest lider, kim animator, jak niewielkim kosztem zorganizować wielkie poruszenie na Białołęce , itd. ) Konsultacje odbyły się w ramach projektu “Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie” realizowanego dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Było to inspirujące spotkanie, na które przyszły osoby z pomysłami, chęcią działania, więc tym bardziej chcielibyśmy trafić do wszystkich dzielnic po obu stronach Wisły. To takie marzenie na dziś. No i trochę zdjęć…Te z Białołęki znajdziecie tutaj:
http://www.facebook.com/home.php?sk=group_101272456607710#!/album.php?aid=37957&id=155093874508668 (dziękujemy marcie Zabłockiej za bardzo ładne zdjęcia)

A poniżej trochę wtorku, trochę środy i niebawem do dzieła!

Rozwiązanie konkursu "Syrenka w sieci".

W sobotę, w księgarni Traffic Club odbył się finał konkursu miesięcznika Stolica „Syrenka w sieci”, podczas którego spotkaliśmy się w realu z wieloma mazowieckimi internautami. W tym roku zaproszono nas do współpracy, dzięki czemu mogłyśmy docenić i wyróżnić kilka stron internetowych, które są przyjazne i animujące sąsiedztwa. 

Uroczystość wręczania wyróżnień poprzedziła debata na temat przyszłość Internetu, w której głos zabrali przedstawiciele dwóch światów – marketingowiec i profesor fizyki. Było ciekawie, momentami mroczno, ale w większości bardzo obiecująco – bo Internet to nie same zagrożenia, ale i mnóstwo możliwości! Studenckie trio „Free Accordions” przypomniało o istnieniu akordeonu i zaserwowało nam sporo fajnych dźwięków muzyki poważnej (czasem też mniej poważnej). 



W kategorii „Wirtualne Sąsiedztwo wytypowałyśmy dwa portale z Warszawy i jeden spoza.W gronie zauważonych przez Q-Ruch Sąsiedzki znalazły się strony:



Wyróżnionym i ich sąsiadom gratulujemy i zazdrościmy świetnej komunikacji! A wszystkich zachęcamy do tworzenia swoich blogów i stron, bo to doskonały sposób na animowanie, informowanie i podtrzymywanie kontaktów w swojej społeczności!

Więcej informacji o nagrodach miesięcznika Stolica na stronie: http://www.warszawa-stolica.pl/#top

czwartek, 21 października 2010

Słowo o bieznesie, który wspiera lokalne działania

Społeczna odpowiedzialność biznesu- to brzmi pięknie i co najważniejsze- nie jest to puste określenie, które nie ma żadnego odniesienia do rzeczywistości. Jedna z naszych wolontariuszek i dobrych duchów Q-ruchu- Ola, w ramach programu "Citi helps students. Students help locally" spędziła na przełomie sierpnia i września 3 tygodnie, pracując z Partnerstwem dla Doliny Baryczy. Mamy poczucie, że program studenckich praktyk Citi Handlowego umożliwia ludziom doświadczenie i zobaczenie miejsc, do których nigdy normalnie by nie dotarli.

Dostaliśmy od Oli relację z tego wyjazdu i jednocześnie jesteśmy pod dużym wrażeniem , jak rozwija się ten region (http://nasza.barycz.pl/)

Byliście kiedyś na Święcie Karpia? :) Ola była, a do tego je organizowała! Zobaczcie więc, jak to wszystko wyglądało:

http://www.vimeo.com/16006885



środa, 20 października 2010

Spotkaliśmy się w realu

W zeszły poniedziałek wraz z naszymi gośćmi próbowaliśmy okiełznać podstawowe internetowe dylematy sąsiedzkiego animatora. Wspólnie wypracowaliśmy swoisty poradnik, jak prowadzić internetową działalność, aby miała ona swoje przełożenie w realu i z jakich narzędzi warto korzystać (jedno pytanie tylko mąciło nam w głowach- gdzie kończy się wirtual, a zaczyna sie real?!)

Byli z nami, m.in.:

www.placwilsona.blox.pl
www.ochotanawolnyczas.blogpot.net
www.viviral.pl
www.korzeniesiekierek.pl
www.warszawa-stolica.pl
www.naszawesola.pl
www.polemokotowskie.pl

Materiały z debaty są dostępne do ściągnięcia. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam wprowadzić korzystne zmiany na Wasze strony, blogi i profile:

http://rapidshare.com/files/426066702/Relacja_z_Debaty.pdf








Narzędziem, które budziło najwięcej kontrowersji jest Facebook, który wiele osób wciąż przeraża, a wręcz z premedytacją chronią się one przed uczestnictwem w tej społeczności. Według nas FB świetnie działa jako słup ogłoszeniowy i najszybciej dociera do innych użytkowników sieci (co nie zmienia faktu, ze zjada tez mnóstwo czasu), ale przy okazji facebookowych refleksji polecamy ostatni film o tym, jak powstała ta nowa forma życia społecznego!

niedziela, 17 października 2010

Zakończenie "Syrenki w sieci"

Q- Ruch Sąsiedzki, nie dość, że dumny, to i będący pod wielkim wrażeniem, ma przyjemność zaprosić Was na wręczenie nagród III edycji Konkursu "Syrenka w sieci", który to jest organizowany przez miesięcznik "Stolica". W tym roku zaprosili nas do współpracy i z wielu stron warszawskich i mazowieckich, miałyśmy możliwość wyróżnić kilka tych, które są przyjazne sąsiedztwom, co więcej poprzez internetowe narzędzie, jakim jest strona- skutecznie je animują.

Kryteria, które musiała spełniać dla nas taka strona, były dosyć proste:

1. Powinna być aktualna (wiedziałyśmy wiele ciekawych stron, ale ostatniei wydarzenia były dodane, np. w 2007...)

2. Powinna mieć przestrzeń do dyskusji (blogi i strony prowadzone przez miłosników historii lub innych aspektów własnego osiedla są godne podziwu, lecz jeżeli nie mogą tam nic pisać, ani zamieszczać mieszkańcy- to brakuje jednak tego ważnego elementu czynnego uczestnictwa, który według nas jest bardzo ważny)

3. Doceniałyśmy zdjęcia, ogłoszenia, osiedlowe praktyczne informacje, które pojawiają się na stronie.

4. Na szczególne wyróżnienie zasługują strony, których twórcy nie mają z nich żadnych profitów finansowych z ich prowadzenia, więc w pierwszej kolejności stawiałyśmy na inicjatywy zupełnie oddolne oraz stowarzyszenia.

Inne ważne elementy nie mają swoich mierzalnych wskaźników, np. serce i czas poświecone na tworzenie strony- tutaj liczyła się nasza subiektywna ocena i pierwsze wrażenie.

O wynikach poinformujemy niebawem, ale zdradzam, że wygrały w naszej kategorii 2 strony warszawskie i jedna strona z Sochaczewa. Szczegóły wkrótce!

Tymczasem zapraszamy w imieniu organizatorów w przyszła sobotę o godz. 13:00 do księgarni Traffic.


p.s. Relacja z ostatniej debaty i praktyczny poradnik "Jak docierać do sąsiadów przez Internet" już w przyszły wtorek!

środa, 13 października 2010

Październikowe plany

Za nami bardzo owocna i ciekawa rozmowa w Res Publice. Dziękujemy za wszystkie głosy, sugestie i przyjazną atmosferę naszej ulubionej redakcji. pod koniec tygodnia ukaże się relacja z tego spotkania, zapis dyskusji będzie można pobrać i wykorzystywać zawarte tam informacje- dla nas były na tyle inspirujące, że w końcu znalazłyśmy motywacje do zmiany i bloga i porządnego ogarnięcia strony.

Tymczasem zapowiada się bardzo pracowity czas, a kolejny tydzień będzie obfitował w wiele spotkań. I tych Q-ruchowych (zaczynamy przygotowywać się do Podwórkowej Gwiazdki) oraz innych- sąsiedzkich, warszawskich i obywatelskich. Na dobry początek proponujemy debatę obywatelską- 21. października w czwartek.


Zapraszamy lokalnych samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców do dyskusji przy kawie i/lub herbacie oraz ciastku na tematy związane z funkcjonowaniem naszego samorządu.

Stowarzyszenie BORIS zaprezentuje wyniki raportu z badania „Mój samorząd” - Warszawa przeprowadzonego przez PBS DGA oraz ciekawe przykłady wzmacniające zaangażowanie obywateli w procesy decyzyjne. Wspólnie będziemy szukać ...odpowiedzi na pytania: Czy Warszawa jest dobrym miejscem do życia? Czy Warszawiacy uczestniczą w procesie decyzyjnym? Czy władza jest otwarta, przyjazna i skuteczna? Stowarzyszenie 61 przybliży nam ideę www.mamprawowiedziec.pl – serwis dla wyborców, kandydatów i dziennikarzy.

W miłej atmosferze zabierz głos w dyskusji, zadawaj pytania, dowiedz się więcej o naszym samorządzie, wykaż się inicjatywą i zgłoś swój pomysł na funkcjonowanie samorządu.

Zapraszamy więc wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi refleksjami na temat przeszłości, teraźniejszości oraz pomysłami na przyszłość Warszawy.

Raport dostępny na: www.boris.org.pl

poniedziałek, 4 października 2010

IV debata sąsiedzka

„Nie spotkamy się w Realu. Internet i budowanie lokalnych więzi” jest to już czwarte otwarte spotkanie warszawskiego Q Ruchu Sąsiedzkiego. Obędzie się 11. Października o godz. 18:00 w siedzibie kwartalnika Res Publica Nowa przy ul. Gałczyńskiego 5!!!


Debaty Q- Ruchu sąsiedzkiego są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą się spotkać, wymienić swoja wiedzą i doświadczeniami lub dowiedzieć się czegoś nowego o działaniach lokalnych. Tworzymy swobodną przestrzeń do rozmowy, a wszyscy, którzy pojawiają się na naszych spotkaniach- dostają od nas kolejne zaproszenia i informacje o planowanych działaniach :)

Tym razem mamy ważne zadanie, aby nasza rozmowa o tym, jak umiejętnie korzystać z Internetu i jakie narzędzia mogą pomóc w budowaniu lokalnych więzi, została nagrana i (nie, nie, nie zostanie wysłana do żadnych tajnych służb) i jej przebieg można było przeczytać w Internecie, co na pewno będzie pomocne dla wielu osób, którym potrzebne są porady dotyczące prowadzenia wirtualnych działań.

Postaramy się znaleźć praktyczne odpowiedzi na pytania:
• Jakich narzędzi internetowych warto używać, gdy działamy lokalnie? Czy to jest niezbędne?
• Czy da się uniknąć sąsiedzkiej agresji na forach internetowych?
• Jak inicjować przez Internet różne działania? Co robić, a czego unikać?
• Jak przekształcić internetowe zainteresowanie w realna partycypację społeczności w życiu osiedla?
• Dlaczego, chociaż bardzo się staramy, nikt nie wchodzi na naszą stronę i jak mamy ją stworzyć, jeżeli nie mamy wiedzy i pieniędzy?

Naszymi gośćmi będą przedstawiciele różnych środowisk, mający wiedzę teoretyczną i naukową, doświadczeni społecznicy i znawcy medialnego marketingu. Wskażą nam oni realne zagrożenia i możliwości, jakie niesie ze sobą Internet w lokalnej pracy.

Partneruje nam Xawery Stańczyk i miesięcznik Stolica, na łamach którego przeprowadzany jest konkurs „Syrenka w Sieci”. Informacje o konkursie znajdują się, m.in. na stronie: http://mazowieckie.ngo.pl/wiadomosc/589142.html

Stąd raz jeszcze: zachęcamy Was do podzielenia się swoim doświadczeniem, osiągnięciami, wiedzą z Waszej pracy i lokalnych działań. Przyjdźcie, posłuchajcie naszych gości i sami bądźcie częścią dyskusji, bo nurtuje nas wiele pytań, na które szukamy odpowiedzi!

Więcej informacji o debacie znajdziecie na blogu www.inicjatywysasiedzkie.blogspot.com

lub piszcie na adres: agnieszkam@cal.org.pl

Debaty te należą do edukacyjnego cyklu Q -Ruchu Sąsiedzkiego, działającego w Stowarzyszeniu CAL we współpracy z SCWO. Służą swobodnej wymianie wiedzy i doświadczeń oraz Integracji warszawskich animatorów społecznych.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

poniedziałek, 27 września 2010

Z cyklu „Wspomnień czar” – Co robił Q Ruch Sąsiedzki wiosną?

Przyszła jesień, a z nią melancholia i czas wspomnień, dlatego też postanowiliśmy przypomnieć sobie co działo się u nas, kiedy na drzewach liście a w sercach radość!

Tydzień przed naszym wielkim świętem – Dniem Sąsiada, na Grochowie postanowiliśmy zmierzyć się z tematem RAD OSIEDLOWYCH, które stanowią bardzo ważną część sąsiedzkiego życia.
Jak wielu Warszawiaków w ogóle wie cóż to za twór, czym się zajmuje i kto ma prawo w takiej radzie działać?
Te i inne pytanie postawiliśmy naszym dwóm młodym ekspertom, absolwentom Akademii inicjatyw Sąsiedzkich 2009 - Maciejowi Pawłowskiemu oraz Karolowi Kowalczykowi.
Dzięki ich inicjatywom na miejscu opuszczonego i zaniedbanego skweru powstał Skwerek „Berek” oraz boisko do piłki nożnej. Te i inne pomysły, jak można wykorzystać swoją działalność w radach na rzecz integrowania mieszkańców mocno zainspirowały nawet najbardziej sceptycznych uczestników naszego spotkania.
Jako, że na seminarium przybyło wielu przedstawicieli warszawskich dzielnic, mieliśmy okazję posłuchać nieco o ich przeróżnych doświadczeniach i wątpliwościch, a także porozmawiać o możliwościach, inicjatywach i nowych pomysłach, które można zrealizować właśnie przy pomocy takiej rady.

W związku z tym jesiennie pozdrawiamy wszystkich działaczy rad :)

Co słychać u Sąsiadów?!

W zeszłą środę odbyło się kolejne, powakacyjne szkolenie Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich*. To czwarte spotkanie dotyczyło badania potencjału i potrzeb środowiska. Jest to niezmiernie ważny etap, który czasem pomija się lub badanie to jest przeprowadzone w sposób tendencyjny i narzucający lokalności konkretne rozwiązania. Ale jak to zrobić? Uczestnicy nie zgłębiali tajników badań socjologicznych, tylko poznawali narzędzia, jak poparz obserwacje, zdobywanie informacji w różnych instytucjach, rozmowy z sąsiadami- być w stanie nakreślić profil swojego sąsiedztwa. Jak i skąd zdobywać informacje- jak pytać, żeby nikt nie był w stosunku do nas podejrzliwy, jak zebrać grupę, z którą moglibyśmy to zrobić! Nasze sąsiedztwa to zarówno zasoby lokalowe- miejsca, sklepy, szkoły, puste pomieszczenia, które można wykorzystać, jak i ich historia, tradycja, klimat, legendy z nim związane. Do tego potencjał ludzi, którzy na nim mieszkają- ich umiejętności, zainteresowania, wiedza, wiek, doświadczenie. Jest wiele elementów, do których musimy dotrzeć, aby stworzyć kompletna mapę naszej okolicy, a wtedy zrobić diagnozę potrzeb mieszkańców. Z tym zadaniem uczestnicy opuścili szkolenie, bardzo zainspirowani takim narzędziem. Szkolenie przeprowadziła Marta Henzler, której serdecznie dziękujemy za profesjonalizm i budowanie bardzo życzliwej atmosfery.

*Uczestnicy i uczestniczki Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich II – działają w różnych dzielnicach Warszawy (i okolicach Warszawy), reprezentują stowarzyszenia mieszkańców, rady osiedli, spółdzielnie, wspólnoty, grupy sąsiedzkie.



Więcej o tym, czym jest MAPA ZASOBÓW I POTRZEB możecie dowiedzieć się tutaj: http://cal.org.pl/mapa/

wtorek, 21 września 2010

Stowarzyszenie CAL szuka wolontariuszy!


Chcesz zdobyć doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej? Interesują cię zagadnienia związane z animacją społeczną? Myślisz projektowo? Jeśli tak, to Stowarzyszenie CAL jest miejscem odpowiednim dla Ciebie. Jesteśmy jedną z najbardziej doświadczonych  organizacji pozarządowych w Polsce. Pobyt u nas z pewnością pozwoli Ci rozwinąć skrzydła. 

 Oferujemy przyjazną i profesjonalną atmosferę pracy, udział w szkoleniach i wyjazdach oraz bezcenna praktykę, która przyda ci się w dalszej pracy zawodowej. Obiecujemy, że nie zostaniesz postawiony na kilka godzin przed maszyną ksero czy ekspresem do kawy. Wspólnie ustalimy zadania, które tobie pozwolą zdobyć nowe umiejętności, a nam w sposób właściwy wykorzystać twój potencjał.  

 Poszukujemy ludzi kreatywnych, systematycznych, odpowiedzialnych, chcących poznać wyzwania animacji społecznej, interesujących się tym, jak działają instytucje pomocy społecznej, domy kultury, biblioteki, jak wygląda system szkoleń pracowników i animatorów, na  czym polega praca metodą CAL. 

 Zapraszamy osoby w każdym wieku. Ludzi zainteresowanych sprawami administracyjnymi, ale i tych z umiejętnościami fotograficznymi i dziennikarskimi. Potrzebujemy wolontariuszy mogących przychodzić regularnie, jak i osoby, które mogą pomóc przy cyklicznych wydarzeniach. Umiejętności artystyczne, komputerowe, organizacyjne, pisarskie i interpersonalne mile widziane!

W CAL-u możesz współpracować przy wybranym wydarzeniu bądź projekcie. Prosimy o przesłanie kilku informacji na swój temat- parę słów o sobie, czym się interesujesz, jak wyobrażasz sobie swoją pracę, w jakim wymiarze czasowym, co pozwoli nam zorientować się w twoich zainteresowaniach i dzięki któremu znajdziemy dla ciebie odpowiednie miejsce w zespole. 

 Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres wolontariat@cal.org.pl
Zapraszamy na dyżury koordynatorek wolontariatu (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie bądź mailowo), które odbywają się w:
Poniedziałek 9:00-11:00
Wtorek 10:00-12:00
Czwartek 15:00 -17:00
Adres i nr kontaktowy:
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności
Ul. Podwale 13
Tel. 22 636 92 60

 * Stowarzyszenie CAL od ponad dziesięciu lat działa na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Warszawie ale działalność animatorów, trenerów i pracowników różnych instytucji społecznych skupionych wokół organizacji obejmuje całą Polskę. Ideą CAL jest integracja i partycypacja lokalna dla zrównoważonego rozwoju. Stowarzyszenie prowadzi programy, w ramach których wspiera instytucje (Ośrodki Pomocy Społecznej, Domy Kultury, Szkoły) i organizacje pozarządowe we wdrażaniu wypracowanego przez lata modelu działania CAL - modelu który ma na celu umacnianie społecznego charakteru działania instytucji, generującego pozytywne zmiany w środowiskach lokalnych. 

piątek, 10 września 2010

Na warszawski weekend ;)

Syrenka w sieci! Konkurs do 5 października!

Konkurs e-warszawiacy, czyli „Syrenka w sieci”

Regulamin konkursu

Warszawa to nie tylko miasto położone w konkretnej przestrzeni geograficznej: na nizinie mazowieckiej, nad Wisłą. W coraz większym stopniu Warszawa to także miasto w przestrzeni wirtualnej. W ślad za nią pojawiają się tam również liczne miejscowości z całego województwa Mazowieckiego. Dzieje się to za sprawą warszawskich i mazowieckich internautów, bloggerów, twórców i użytkowników wirtualnych fotogalerii, grup społecznościowych i forów dyskusyjnych. Miesięcznik „Stolica” uważnie śledzi te przemiany i pragnie docenić najbardziej wyróżniające się strony www. W tegorocznej edycji konkursu „Syrenka w sieci” wybieramy najlepsze, warszawskie i mazowieckie, strony internetowe, blogi, fotoblogi i fora, zwane dalej „Stroną”.
  Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: przedstawiciele zespołu redakcyjnego „Stolicy” oraz zwycięzcy poprzedniej edycji. Kapituła może również przyznać wyróżnienia.
Nagroda będzie przyznawana za strony internetowe obecne w sieci co najmniej od 1 stycznia do 30 września 2010 roku.
Pisemne zgłoszenie Strony do konkursu wraz z uzasadnieniem nie dłuższym niż jedna strona maszynopisu należy przesłać na adres promocja@warszawa-stolica.pl lub pocztą na adres redakcji „Stolicy”: 03-707 Warszawa, ul. Floriańska 8 lok. 23, do 30 września (decyduje data stempla pocztowego lub wysłania e-maila) z dopiskiem „Nagroda – e-warszawiacy”.

Zgłoszenia Stron do konkursu mogą być składane zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne.
Ograniczenia:
a)      do konkursu nie będą przyjmowane Strony o charakterze komercyjnym i politycznym,
b)      do konkursu nie będą przyjmowane Strony tworzone przez profesjonalne firmy informatyczne. W uzasadnionych przypadkach Kapituła uznając wykonanie strony przez profesjonalną firmę informatyczną za element będący jedynie formą, a nie treścią strony, może odstąpić od tej zasady, pod warunkiem podjęcia jednogłośnej zgody Kapituły na takie odstępstwo,
c)      w konkursie nie mogą brać udziału Strony, których Twórcami są aktualni członkowie Kapituły.
Przyznając Nagrodę, Kapituła będzie brała pod uwagę różne aspekty Strony zgłoszonej do konkursu, przede wszystkim:
·         zawartość merytoryczną,
·         projekt graficzny,
·         twórczą prezentację Warszawy lub innych miejscowości czy regionów województwa Mazowieckiego,
·         ogólne wrażenie estetyczne.
Zasady wyłaniania zwycięzców:
a)      spośród otrzymanych zgłoszeń drogą jawnego głosowania Kapituła wybierze dziesięć Stron nominowanych do Nagrody „Stolicy”,
b)      lista nominowanych Stron zostanie ogłoszona w listopadowym numerze „Stolicy” 2010 roku,
c)      Kapituła może przyznać główną Nagrodę jednemu lub kilku Twórcom Strony, wyłonionym spośród Nominowanych.
Nagrodzeni poza pamiątkowymi dyplomami uzyskają również prawo do publikacji na łamach „Stolicy” całostronicowego artykułu promującego ich Stronę.

Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie 2010 roku. Dane szczegółowe dotyczące uroczystości wręczenia nagród – dokładna data, godzina i miejsce – będą podane na stronie www.warszawa-stolica.pl.
Osoby nagrodzone zostaną powiadomione przez Redakcję.

Aktywny wrzesień

Po wakacyjnej przerwie, wiele sąsiedztw organizuje Święta ulicy, festyny i pikniki. W ten weekend nikt z nas nie może odwiedzić żadnego z tych fajnych miejsc- Karolina jeszcze w Niemczech, Agnieszka jedzie do Milicza na festiwal Karpia. Żałując tylu sąsiedzkich atrakcji, liczymy na zdjęcia i relacje, a na pewno w przyszłym tygodniu już niczego nie opuścimy. No i oczywiście- trzymamy kciuki za pogodę!

Z ostatniej chwili sąsiedzkie plotki od stowarzyszenia Nasza Wesoła, które zaprasza jutro na Festyn szkolno- rodzinny!


Festyn Szkolno-Rodzinny w Zielonej (sobota, 11 września 2010 od 12-18.oo  ) Rozpoczynamy w samo południe na terenie Zespołu Szkół Nr 94 w Wesołej Zielonej ul. Krótka 1.
W programie:
Występy artystyczne, loterie, rozgrywki sportowe, ciekawe zajęcia plastyczne dla dzieci, konkurs wypieków domowych, kiełbaska z grila, grochówka wojskowa i pyszne pierożki.